خدمات آرمان من
بورسیه تحصیلی


انواع بورسیه

بورسیه‌های تحصیلی انواع بسیاری دارند که بطور معمول در چند گروه کلی دسته‌بندی می‌شوند. مثل بورسیه‌های تحصیلی، وام‌های تحصیلی، فلوشیپ‌ها و دستمزدهایی که در قبال کارهای تحقیقاتی تخصیص داده می‌شوند و ... . این بورسیه‌ها را موسسات متفاوتی پشتیبانی می‌کنند، از دانشگاه و دولت تا موسسات خیریه و بنیادهای علمی و ... . به همین خاطر شروط اخذ این کمک هزینه‌ها متفاوت است. 

بورسیه‌ تحصیلی(Scholarship)

چون عموما دانشگاه‌ها و بنیادهای علمی پرداخت کننده این بورسیه هستند، بدست آوردنش نیاز به شرایط علمی ویژه‌ای دارد. اغلب برای مدت کوتاه و مشخصی پرداخت می‌شود و تمدید آن با احراز یک سری شرایط علمی انجام می‌شود. معمولا مبالغ بالایی نیستند و بیشتر برای تشویق افراد به ادامه تحصیل اختصاص داده می‌شوند. البته این نوع بورسیه‌ها باز پرداخت ندارد.

فلوشیپ‌ها (fellowship)

فلوشیپ‌ها انواعی دارند که با توجه به دلیل اعطا، نامگذاری شده‌اند. مانند فلوشیپ‌های تحقیقاتی که درواقع دست‌مزد یا حقوق کار تحقیقاتی شما است. فلوشیپ‌ جایزه‌، برای برنده شدن طرحی تحقیقاتی یا صنعتی پرداخت می‌شود. فلوشیپ‌های تدریس، همان حقوق تدریس شما هستند. فلوشیپ‌ها معمولا در مدت معینی پرداخت می‌شوند. و برای گذران زندگی کافی نیستند.

دستیار تحقیقات(Research assistantship)

مانند دست‌مزد در قبال کار واریز می‌شود. این بورسیه را استاد مستقیم شما پرداخت می‌کند. اساتید دانشگاه برای پیشبرد پروژه‌های صنعتی و علمی از دولت و صنعت بودجه دریافت و با استفاده ازین بودجه دانشجویانی را استخدام می‌کنند. اغلب کمک‌هزینه‌های دانشجویان دکترا ازین نوع است. برای دریافت این بورسیه باید استاد مورد نظر خود را بیابید.

حذف شهریه(Tuition Waiver)

در این بورسیه مبلغی پرداخت نمی‌شود. فقط بخشی یا همه هزینه تحصیلی شما، بسته به نوع کمک‌هزینه، حذف می‌شود. مثل حذف بخشی از شهریه، حذف همه‌ی مبلغ شهریه، حذف شهریه و پرداخت همه‌ی هزینه‌های تحصیلی ، حذف هزینه‌ها تا موعد مقرر و حالاتی که دانشگاه به دانشگاه متفاوت است. این بورسیه معمولا در یک مدت معین پرداخت می‌شود. البته با اتمام این مدت شما می‌توانید دوباره درخواست بدهید.

وام‌های تحصیلی(Loan)

فقط مختص هزینه‌های دانشگاه است. به این ترتیب که در صورت دریافت، به حساب دانشگاه به عنوان شهریه شما واریز می‌شود. برای گرفتن وام نیاز به ضامن ساکن در آن کشور دارید و شروطی که معمولا برای دانشجویان بین‌المللی قابل احراز نیست. این کمک‌ها بلاعوض نیست و برای برگرداندنشان مهلت محدودی دارید. 


اخذ بورسیه

شرایط اخذ بورسیه به دو عامل کلی، موسسه پوشش دهنده و رزومه شما، بستگی دارد. در وهله اول با تعداد زیادی گزینه مواجه هستید که بسیار گیج کننده است. در صورتی می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید که به انواع بورسیه آگاه باشید و بدانید کدام بورسیه بر رزومه شما منطبق است. آگاهی و تسلط بر انواع بورسیه تجربه و زمان زیادی می‌طلبد. البته جای نگرانی نیست، چون ما در آرمان‌من با به خدمت گرفتن فارغ التحصیلان معتبرترین دانشگاه‌ها، که خود این راه را بارها پیموده‌اند، این راه سخت و فرساینده را بسیار تسهیل کرده‌ایم. برای انتخاب بهترین و مناسبترین بورسیه، رزومه خود را برای ما ارسال کنید تا ما با بررسی دقیق رزومه و انطباق بر بانک اطلاعاتیی که شامل اکثر بورس‌ها می‌شود، بهترین و گران‌ترین بورسیه را به شما معرفی کنیم.

 

ارسال رزومه

مشاوره رایگان