انگلستان: از سری مقالاتِ راهنمای اخذ ویزا - آنچه باید بدانید

درخواست ویزای تحصیلی انگلستان

با خواندن این مقاله اطلاعاتی در رابطه با چگونگیِ دریافتِ، هزینه‌ و انواع ویزاهای تحصیلی انگلستان به دست خواهید آورد.


گردآورنده: علی رضا رضایی کلات
414
ذخیره سازی
1399/03/10
اشتراک گذاری: whatsapp share icon telegram share icon linkedin share icon facebook share icon

ویزای تحصیلی انگلستان

در گذشته، آزمون‌هایِ زبانِ مؤسسه‌ی ETS نظیر TOEFL در فرآیندِ اخذ ویزای تحصیلی انگلستان مورد قبول واقع نمی‌شدند. اما، در حال حاضر، موسسات آموزش عالی می توانند نحوه ارزیابیِ مهارتِ زبانِ انگلیسیِ دانشجویانِ خود را، انتخاب کنند.
انگلستان که به دلیل کیوسک‌های قرمز تلفن، آب و هوای نامناسب و علاقه به چای شهرت دارد همواره پذیرای دانشجویان از سرتاسر دنیا بوده است. در حالی که دانشجویان اتحادیه اروپا در حال حاضر برای ورود یا تحصیل در انگلستان به ویزا احتیاج ندارند، دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در انگلستان نیازمند ویزای تحصیلی هستند.
روندِ دریافت ویزایِ تحصیلیِ انگلستان طولانی اما، بسیار ساده است. اجازه دهید مراحل این روند را برای شما توضیح دهیم.

روند دریافت ویزای تحصیلی انگلستان برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا 

اگر دانشجوی اتحادیه اروپا نیستید، برای ورود و تحصیل در انگلستان به ویزای دانشجویی احتیاج خواهید داشت. نوع ویزای مورد نیاز به طول برنامه‌ی تحصیلی شما بستگی دارد. 
پس از پذیرفته شدن در یکی از مؤسساتِ آموزشیِ انگلستان، فرمی با عنوان CAS که فرم پذیرفته شدنِ شماست، برای شما توسط آن مؤسسه ارسال می‌گردد. شما برای درخواست ویزا به این نامه احتیاج خواهید داشت. پس از دریافت CAS، سه مرحله برای درخواست ویزای دانشجوییِ انگلستان وجود دارد:

 1. تکمیلِ فرمِ درخواستِ آنلاینِ (و پرداخت هزینه درخواست).
 2. مراجعه به یکی از مراکزِ درخواستِ ویزای انگلستان برای انگشت‌نگاری و گرفتن عکس. 
 3. چاپ فرم درخواست و مدارکی که برای وقت سفارت باید به همراه داشته باشید و مراجعه به سفارت.

CAS 

فرم CAS حاوی اطلاعات و جزئیاتِ شرایطِ پذیرشِ شما، شهریه و اطلاعات شخصیتان خواهد بود.
در بخشی از فرم CAS اطلاعات مربوط به مدارک تحصیلی شما مانند ریز نمرات دبیرستان، مدرک کارشناسی و غیره وجود دارد. اگر پذیرش شما شرطی باشد و نیاز به ارائه مدرک زبان داشته باشید، این موضوع در این قسمتِ فرم ذکر می‌شود. در نهایت برای تکمیل فرآیندِ اخذ ویزا به اصل تمامی مدارکِ قید شده بر روی CAS احتیاج خواهید داشت.
همچنین، برای تکمیلِ فرمِ آنلاینِ درخواستِ ویزای تحصیلیِ انگلستان، شماره مرجعِ فرم CAS و کلیه اطلاعات دوره، هزینه و موسسه محل تحصیل شما احتیاج است. در نهایت برای تکمیلِ فرآیندِ اخذِ ویزای تحصیلی انگلستان شما باید فرم چاپ شده‌ی CAS را در کنار بقیه مدارک تحویل دهید.  

ویزای دانشجویی بازدید کننده (Student Visitor Visa)

‌گر برنامه‌ی تحصیلیِ شما در کشور انگلستان کمتر از شش ماه باشد، به ویزا دانشجویی ویزیتور نیاز خواهید داشت. اگر برای گذراندن دوره زبان انگلیسی کوتاهتر از 11 ماه به انگلستان می‌آیید، ممکن است لازم باشد که برای این ویزا اقدام کنید. دانشجویان غیر عضو اتحادیه اروپا برخی از کشورها برای یک دوره کوتاه تحصیلی به ویزا احتیاج ندارند. با استفاده از این ویزا، شما می‌توانید تا یک هفته قبل از شروع برنامه تحصیلی خود وارد انگلستان شوید.

برای دریافت ویزای تحصیلیِ ویزیتور ابتدا باید درخواستِ آنلاین بدهید. می‌توانید تا سه ماه قبل از سفر به انگلستان این کار را انجام دهید.

بررسی نیازمندی به ویزای دانشجوییِ ویزیتور

ویزا درجه 4 (عمومی) – (Tier 4 General Visa)

کلیه دانشجویانی که برنامه تحصیلی آنها از شش ماه بیشتر باشد به ویزای دانشجویی Tier 4 (عمومی) انگلستان نیاز دارند. برای اخذ این نوع ویزا، موسسه میزبان شما باید دارای مجوز حمایت مالیِ Tier4 (عمومی) باشد. سیستمِ مهاجرتِ تحصیلیِ انگلستان مبتنی بر امتیاز است و برای واجد شرایط بودن ویزای Tier4 باید امتیاز 40 از 40 را کسب کنید.
اطلاعات مستقیم در مورد CAS شما و مدارکِ تحصیلیِ دیگرِ ذکر شده در CAS  در مجموع 30 امتیاز خواهد بود، 10 امتیاز آخر را می توانید با اثبات توانایی مالی برای تحصیل در انگلستان بدست آورید. 
شما باید ویزای Tier 4 خود را حداکثر از سه ماه قبل از تاریخِ شروعِ دوره‌یِ تحصیلیِ خود و حداکثر تا شش ماه بعد از دریافت CAS از موسسه میزبان، درخواست کنید. در این صورت ممکن است حداکثر یک ماه قبل از شروع برنامه تحصیلی خود به انگلستان وارد شوید. 
در مرحله ی اول، باید فرمِ درخواستِ آنلاینِ را به عنوان اولین قسمت از درخواست ویزا Tier 4 تکمیل کنید.


برخی از دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد علوم پایه و مهندسی تحصیل می کنند نیاز به درخواست مجوز طرح تأیید فناوری دانشگاهی (ATAS) دارند و  قبل از تکمیل درخواست ویزای دانشجویی باید برای گرفتن تاییدیه اقدام نمایند. برای دریافت گواهینامه ATAS به نامه پذیرش خود از موسسه میزبان و همچنین برخی مشخصات شخصی مانند شماره گذرنامه، نام، ملیت و سابقه کار و دانشگاهی نیاز دارید. در صورت نیاز به گواهیِ ATAS باید حداقل چهار هفته قبل از درخواست ویزای دانشجویی انگلستان برای صدور گواهینامه ATAS اقدام کنید.
 

آیا مؤسسه شما دارای مجوزِ حمایتِ مالیِ ویزای Tier 4 است؟

آیا به گواهی ATAS احتیاج دارید؟

درخواست آنلاینِ ویزای Tier 4

قبل از اینکه به فرم آنلاین هدایت شوید، از شما خواسته می شود تا یک حساب کاربری برای ثبت نام در سیستم ایجاد کنید. برای این کار به یک آدرس ایمیل معتبر نیاز دارید. پس از تکمیل فرم، باید هزینه درخواست ویزا یعنی 348 پوند را بصورت آنلاین پرداخت کنید. همچنین باید با نزدیکترین مرکز درخواست ویزا خود قرار مصاحبه بگذارید تا پس از درخواستِ آنلاین، اثر انگشت و عکس را ثبت کنید. در وب‌سایتِ دانشگاه ناتینگهام فرآیندِ پرکردنِ فرمِ درخواستِ آنلاینِ ویزایِ Tier 4  به صورت مرحله به مرحله و تصویری توضیح داده است.

مرکز درخواست ویزا

شما باید حداقل ده دقیقه قبل از شروع قرار مصاحبه در مرکز درخواست ویزا باشید.، مناسب لباس بپوشید: مجاز نیستید عینک آفتابی، کلاه، روسری، خال کوبی موقت یا هر چیز دیگری را که بخشی از چهره شما را پوشانده است، داشته باشید. هر ده اثر انگشت شما ثبت می‌شوند و از شما عکسی پرسنلی گرفته می‌شود (که "اطلاعات بیومتریک" نامیده می شود).  بنابراین اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه بریدگی و زخم بر روی انگشتان یا صورت شما وجود ندارد. پس از اتمام این فرآیند، یک سند تأیید دریافت خواهید کرد که در نهایت باید برای تکمیلِ درخواستِ خود ارسال کنید.

نزدیک‌ترین مرکز درخواست ویزا را بیابید

مدارک مورد نیاز

برای تکمیل فرمِ درخواستِ آنلاین، باید مدارک و اطلاعاتِ زیر را داشته باشید:

 1. اطلاعات شخصی فرم CAS مانند اطلاعات گذرنامه، ملیت
 2. کد CAS 
 3. نسخه‌های اصلی و کپی معتبر از مدارک تحصیلی که در CAS شما مشخص شده است
 4. نمرات آزمون زبان انگلیسی و نام ارائه دهنده آزمون (در صورت نیاز)
 5. جزئیات مالی مانند میزان بودجه‌ای که برای مدت زمان تحصیل به آنها دسترسی خواهید داشت، شهریه و مبلغی را که قبلاً پرداخت کرده اید (در صورت وجود)
 6. ترجمه کامل هرگونه اسناد به انگلیسی (در صورت وجود) از جمله تاریخ ترجمه و مهر دارالترجمه رسمی
 7. گواهی ATAS (در صورت نیاز)

شما باید یک کارت اعتباری معتبر نیز داشته باشید که پس از تکمیل فرم آنلاین، هزینه درخواست ویزا را بپردازید.


پس از کامل کردنِ فرم آنلاین و انگشت‌نگاری و تایید این مراحل، باید اصلِ تمامیِ مدارک (نه اسکن و کپی) به نزدیکترین سفارتخانه یا کنسولگری انگلستان پست گردد، این مدارک شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. گذرنامه معتبر
 2. فرم CAS 
 3. تمام نسخه‌ها و مدارک دانشگاهی اصلی که در CAS شما ذکر شده است
 4. تایدیه ATAS 
 5. تأیدیه اطلاعات بیومتریک
 6. دو عکس رنگی سایز گذرنامه پشت نویسی شده که حداکثر در دو ماه اخیر گرفته شده‌اند 
 7. اثبات توانایی مالی و بودجه کافی برای حمایت از خود برای مدت زمان برنامه تحصیلی.
 8. فیش پرداختی بخشی از یا کل شهریه 
 9. اگر صورت بانکی به نام والدین یا سرپرست قانونی شما باشد، باید شناسنامه اصلی خود یا شناسنامه رسمی سرپرستتان را تهیه کنید، همچنین نامه‌ای از طرف والدین / سرپرست خود به همراه داشته باشید که نشان دهد این پول برای تحصیل شما در نظر گرفته شده است.
 10. اگر از طرف موسسه‌ای حمایت مالی می‌شوید، حامی مالی شما باید نامه‌ای را در اختیارتان قرار دهد که نشان می‌دهد هزینه‌های شما را در طول دوران تحصیل به عهده می‌گیرد
 11. ترجمه کامل هرگونه اسناد به انگلیسی (در صورت وجود) از جمله تاریخ ترجمه و مهر دارالترجمه رسمی

 هزینه

هزینه درخواست ویزای Tier 4 دانشجویی، 348 پوند است. در حالی که هزینه‌ی ویزای بازدید کننده دانشجویی برای یک برنامه تحصیلی کمتر از شش ماه، 97 پوند است. اگر می‌خواهید در یک دوره‌ی زبان انگلیسی به طول 11 ماه شرکت کنید، باید 186 پوند بپردازید. همچنین هنگام درخواست ویزای دانشجویی در انگلستان باید هزینه مراقبت‌های بهداشتی را نیز پرداخت کنید.

بررسی هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی در انگلستان
  
پس از ارائه درخواست آنلاین و ارائه کلیه اسناد و مدارک لازم، ظرف سه هفته جواب درخواست ویزای شما مشخص می‌شود.

 

اگر به تحصیل در کشور انگلستان علاقه‌مندید با جست‌وجو در پایگاه داده‌ی آرمان من، دوره‌ی تحصیلیِ مناسب خود را بیابید و یا با شماره‌گیری 41276-021  از مشاوره‌ی تلفنی رایگانِ آرمان من بهره گیرید.

برای مشاوره رایگان در خدمت شما هستیم


مشاوره رایگان